Książka dla Ciebie

Zapowiedzi – blog literacki

Gambit królowej,Zapowiedzi 0 Comments

Marzenia kontra autodestrukcja

Kiedy chcesz zmienić siebie, ale na próżno

Gambit królowej – TaniaKsiazka to propozycja wydawnicza od Waltera Trevisa. Poznamy w niej cierpką i smutną, pełną samotności opowieść o Beth. Dziewczynka nie radzi sobie z grupą dzieciaków, do której ewidentnie nie przynależy, a w dorosłym życiu nie umie znaleźć dla siebie miejsca. Jej rozterki są przepełnione refleksyjnymi wynaturzeniami i pozwalają spojrzeć na świat osób uzależnionych w zupełnie innym świetle.

Beth trafia do sierocińca jako mała dziewczynka. Opiekunki nie zwracają na dzieci szczególnej uwagi, starają się zrobić wszystko, żeby po prostu były cicho. Kto nie stosuje się do reguł otrzymuje na kolację małą, zieloną pigułkę, która ma działanie wyciszające, ale też uzależniające. Beth ponad wszystko chce zrobić coś ze swoim życiem, z kimś się pobawić, porozmawiać. Któregoś dnia, gdy samotnie przemierza korytarze sierocińca spotyka woźnego, niezwykle nieprzyjemnego w obejściu, starszego mężczyznę. To właśnie w nim, paradoksalnie, upatruje jedynego kompana do rozmów. Woźny po jakimś czasie uczy dziewczynkę grać w szachy, a ona okazuje się niesamowicie chłonnym i utalentowanym uczniem.

Dorosłość potłuczonej duszy

Beth znajdzie w końcu rodzinę zastępczą, będąc już nastolatką. Z sierocińca nie będzie chciała wynieść żadnego wspomnienia poza grą w szachy. Okaże się jednak, że lata spożywania pigułek uspokajających przyniosą inne, bardziej ponure żniwo. Zmagając się z uzależnieniem, którego do końca nie pojmuje, w końcu mu się podda. To przyniesie serię nieprzyjemnych zdarzeń, zarówno dla niej jak i jej nowej rodziny. W dorosłym życiu, gdy para się już grą zawodowo, wciąż nie może pozbierać się po wcześniejszych, budzących ją co jakiś czas demonach. Te, wyjątkowo odporne, nie chcą odejść.

Bohaterka pełna jest sprzeczności i nie do końca rozumie swoje zachowania. Z jednej strony walczy z narkotycznymi ciągotami, z drugiej poddaje się im w całości, nie patrząc na konsekwencje. W swoim świecie jest niesamowicie samotna, nie ma przyjaciół, ale nie chce też słuchać rad tych, którzy uważają się za jej bliskich. Jedyne, co trzyma ją przy życiu to ciągłe granie, tylko wtedy jej umysł jest całkowicie wolny i czysty. Kiedy zasiądzie do szachownicy w stanie nie do końca trzeźwym i przegra, całe jej życie zacznie się toczyć na dno. Szybko, wręcz błyskawicznie, po równi pochyłej. Beth porzuci nadzieję, że może być inaczej, że jest w stanie zmienić swój, wydawałoby się nieuchronny los. Szach-mat.

Książka zdjęcie freepik - pl.freepik.com
Tagi: , , , , ,

Related

Nie dla psa (i kota) kiełbasa,Zapowiedzi
“Nie dla psa (i kota) kiełbasa” – czyli jak prawidłowo karmić czworonogi

Psy i koty są częstymi mieszkańcami domów i mieszkań. Sprawiają radość, a ich obecność jest często doceniana. Tak jak w […]

Laska nebeska,Zapowiedzi
Z dystansem do świata

Czymże byłoby życie bez sarkazmu, absurdu w czystej postaci i bez humoru? “Laska nebeska” Mariusza Szczygła to Czechy w pigułce, […]