Książka dla Ciebie

Zapowiedzi – blog literacki

Laska nebeska,Zapowiedzi 0 Comments

Z dystansem do świata

Czymże byłoby życie bez sarkazmu, absurdu w czystej postaci i bez humoru? “Laska nebeska” Mariusza Szczygła to Czechy w pigułce, gęsta esencja światopoglądów, ekstrakt dystansu do świata.

Czeska koncepcja wszechświata

“Láska nebeská” to felietony, które dotyczą najróżniejszych tematów i poruszają wiele ciekawych spraw. W książce znajdziemy felietony o celebrytach, niezwykłej jednomyślności Czechów po śmierci prezydenta Havla, ale również takie o literaturze czy czeskim podejściu do pochówku najbliższych. Szeroki wachlarz tematów pozwala dobrze poznać naturę Czechów. Jednym z ciekawszych felietonów jest “O urnie w kredensie”. Stosunek do spraw ostatecznych jest tu jasno określony i wytłumaczony, a z goła odmiennie podejście niż w polskiej tradycji pogrzebów, dodatkowo pozwala  zrozumieć stosunek naszych południowych sąsiadów do otaczającego ich świata oraz spraw ostatecznych. Warty polecenia jest również fragment dotyczący pogrzebu Havla i pracy trzydziestu dziennikarzy z całego świata. Czeski kolega autora książki, Mariusza Szczygła, w naprawdę bardzo czeski sposób sprawił, że przejmujący chłód praskiej katedry był niczym w stosunku do wagi wydarzenia. Warto przeczytać felieton “O samozaspokojeniu” i poznać tą ciekawą historię.

Stała i niezmienna dawka humoru

Wydaje się, że najlepsze Mariusz Szczygieł zostawił na koniec. Zaczynając przygodę z “Laska nebeska” (https://www.taniaksiazka.pl/laska-nebeska-mariusz-szczygiel-p-1393350.html) warto przygotować się na ciekawą podróż po krainie humoru, ale to co autor serwuje czytelnikowi na zakończenie jest znakomitym podsumowaniem i dbałością o czytelnika. W felietonie “Część 5. Fałszywa polędwica” Mariusz Szczygieł podaje esencję czeskiego rozumienia świata.

Jak nie kochać Czechów?

Mariusz Szczygieł jest czechofilem, który w prostych felietonach potrafi przybliżyć czytelnikowi kulturę południowych sąsiadów. Jak to możliwe, że Polacy i Czesi pomimo geograficznej bliskości są od siebie tak różni? Niesamowity dystans do siebie i innych, trzeźwość umysłu i racjonalizm współgrają z potężną dawką humoru. Może dlatego najbardziej znanymi utworami w Polsce są czeskie komedie, tragikomedie i reportaże opisujące absurdalne dla nas, Polaków, zachowania sąsiadów.

Literatura z Czechami w roli głównej to konik Mariusza Szczygła. Oprócz “Laska nebeska” autor ma na swoim koncie wiele książek związanych z tym krajem. Jak nikt w Polsce potrafi zaciekawić tą tematyką, ale też jak nikt inny zajmuje się nią z takim zaangażowaniem. “Zróbmy sobie raj” czy najnowszy “Osobisty przewodnik po Pradze” to barwne i ciekawe opowieści dla każdego, kto chce poszerzyć horyzonty.

Książka zdjęcie freepik - pl.freepik.com
Tagi: , , , ,

Related

Nie dla psa (i kota) kiełbasa,Zapowiedzi
“Nie dla psa (i kota) kiełbasa” – czyli jak prawidłowo karmić czworonogi

Psy i koty są częstymi mieszkańcami domów i mieszkań. Sprawiają radość, a ich obecność jest często doceniana. Tak jak w […]

Gambit królowej,Zapowiedzi
Marzenia kontra autodestrukcja

Kiedy chcesz zmienić siebie, ale na próżno Gambit królowej – TaniaKsiazka to propozycja wydawnicza od Waltera Trevisa. Poznamy w niej […]